911 Targa. I tradiční věc se dá ještě posunout

21.05.2020

Pokud jste se doteď nebyli schopni rozhodnout, jestli si novou devětsetjedenáctku pod označením 992 pořídit ve verzi Coupé nebo Cabriolet, nyní už se opravdu nemáte na co vymlouvat. Nová 911 Targa totiž vypadá opravdu skvěle. Výrazným a nezaměnitelným prvkem Targy je i v další generaci originální, plně automatické řešení střechy. Stejně tak jako již legendární Targa z roku 1965, která byla představena na frankfurtském autosalonu, i aktuální verze sází na široký bezpečnostní oblouk. V posledním vydání s odnímatelnou částí střechy nad předními sedadly a hlavně se zadním oknem obepínající boky vozidla. Střechu lze pohodlně otevřít nebo zavřít za pouhých 19 sekund.

Extravagantní design tradiční 911 Targa
v moderním pojetí

Vnější design Porsche 911 Targa vytěžuje veškeré designové prvky modelové generace 992. Změnou karoserie v porovnání s předchůdci jsou výrazněji rozšířené podběhy kol vpředu. Kapota mezi LED světlomety zaujme markantním zahloubením s odkazem na design prvních generací 911. Zádi dominuje širší vysouvatelný spoiler a elegantní světelná lišta, hladce zakomponovaná do karoserie. S výjimkou přední a zadní části je celý vnější povrch hliníkový.

Interiér je samozřejmě podobný ostatním modelům 911 Carrera a charakterizují jej čisté rovné linky přístrojové desky se zahloubeným přístrojovým štítem. Modelem jí stály poršky 911 ze sedmdesátých let minulého století. Potřebné informace řidič získává z centrálního otáčkoměru a dvou začleněných bezrámových displejů. Pod centrálním 10,9" displejem systému PCM (Porsche Communication Management) se nachází kompaktní modul s pěti tlačítky pro přímý přístup k důležitým funkcím vozidla. Ze standardních vlastností PCM jmenujme online navigaci a systém Porsche Connect Plus.

Ve dvou verzích 4 a 4S a ve dvou motorizacích. To nezní vůbec špatně

Již ve standardu získáte pohon všech kol u obou výkonových verzích. O jejich pohon se stará třílitrový šestiválcový boxer s dvojitým přeplňováním: 911 Targa 4 v aktuální generaci nabízí maximální výkon 283 kW (385 koní) a s volitelně dodávaným paketem Sport Chrono sprintuje z nuly na 100 km/h za pouhé 4,2 sekundy. Tedy o desetinu rychleji než předchozí generace. Pohonná jednotka pro verzi 911 Targa 4S se chlubí maximální výkon 331 kW (450 koní), přičemž je schopna se rozjet na 100 km/h již za 3,6 sekundy. O čtyři desetiny rychleji než předchůdce. Maximální rychlost pro 911 Targa 4 činí 289 km/h (plus 2 km/h); verze 4S dokáže dosáhnout až na 304 km/h (plus 3 km/h).

Obě motorizace používají v základní výbavě osmistupňovou dvouspojkovou převodovku PDK (Porsche Doppelkupplung) a inteligentní systém pohonu všech kol Porsche Traction Management (PTM). Provedení 911 Targa 4S lze na přání objednat s novým sedmistupňovým manuálním ústrojím, jehož součástí je i paket Sport Chrono. Mezi nově nabízené technologie patří například Porsche InnoDrive, jejíž součástí je adaptivní tempomat. S vylepšenou funkcí Smartlift pro naprogramování světlé výšky lze ještě zvýšit každodenní nasazení stuttgartského sporťáku.

Možná až moc elektronických systémů

Další standardní výbavou nových modelů 911 Targa je elektronicky řízený systém PASM (Porsche Active Suspension Management) s proměnlivým účinkem tlumení. Uvedený systém automaticky uzpůsobuje charakteristiku tlumení ve smyslu jízdního pohodlí a ovladatelnosti podle konkrétní jízdní situace; nabízí dvě ručně nastavitelná mapování, Normal a Sport. Ve standardní výbavě provedení Targa 4S je i systém vektorování točivého momentu PTV Plus (Porsche Torque Vectoring Plus), jehož součástí je elektronicky řízená uzávěrka zadního diferenciálu s plně variabilním rozdělováním točivého momentu. Uvedený prvek je na přání k dispozici i pro verzi Targa 4. Podobně jako další modely Porsche 911 osmé generace jsou vozy Targa standardně vybaveny jízdním režimem Porsche Wet. Pokud senzory v podbězích předních kol zaznamenají znatelně mokrý povrch vozovky, větší množství vody odlétávající od pneumatik, v přístrojovém štítu před řidičem se zobrazí doporučení k ručnímu přepnutí na režim Wet. Odezva vozu se poté upraví podle aktuálních podmínek v zájmu maximálně stability jízdy.

Co neubrzdíš, to neukecáš

O přenesení veškerého výkonu na vozovku a zajištění skvělých jízdních vlastností se starají pneumatiky 235/40 ZR na 19" litých kolech vpředu, resp. 295/35 ZR na 20" kolech zadní nápravy. Model 4S standardně obouvá pneumatiky 245/35 ZR na 20" kolech vpředu, resp. 305/30 ZR na 21" zadních kolech. O bezpečné zpomalení Porsche Targa 4 se starají 330 mm brzdové kotouče (na obou nápravách) se čtyřpístkovými pevnými monobloky v černém provedení. Červeně lakované brzdové třmeny u Porsche Targa 4S používají šest pístků vpředu a čtyři vzadu; kotouče na obou nápravách mají průměr 350 mm. Na přání si můžete pořídit keramické brzdy PCCB (Porsche Ceramic Composite Brake).

Tak jdete do toho?