Boxster slaví 25 let. Co tomu ale předcházelo?
Nechce se tomu ani věřit, ale letos slaví Porsche Boxster své 25. narozeniny. Vyznavačům kultu 911 se jeho příchod moc nelíbil, ale mohou mu poděkovat, že vrátilo značku Porsche zpátky do hry. Finanční situace značky v té době nebyla úplně růžová a jedna modelová řada ji vyřešit prostě nemohla. Mainstreamové modely Cayenne a Panamera, generující pohádkové zisky a platící investice potřebné pro vývoj dalších generací skvělých sportovních vozů, byly možná zatím pouze v odvážných snech představenstva. Jak získat zcela nové zákazníky, kteří se poohlíželi a nakupovali jinde? Jak upoutat pozornost těch, pro které bylo Porsche 911 nedostupným snem a jak vydělat peníze, aby byla zachována ikonická devětsetjedenáctka i do budoucnosti? Tím řešením měl být Boxster. Měl se totiž stal "dostupným" Porsche a vstupenkou ke kultovní značky. No a nepochybně měl pomoci vydělat nějaké ty peníze. Stál tak u počátku zcela nového ekonomického uvažování, jak například snižovat výrobní náklady. Co tomu vše předcházelo a jak se vše postupně vyvíjelo? Pojďme se na to podívat od začátku.
Koncept sportovního vozu Boxster, jehož design všechny ohromil
Na autosalonu v Detroitu v lednu 1993 spatřil světlo světa koncept budoucího úspěšného sportovního vozu, který s největší pravděpodobností zachránil stuttgartskou automobilku od velkých potíží. S úzkým sortimentem devětsetjedenáctky se ekonomická situace německé automobilky totiž tehdy nevyvíjela vůbec dobře. Pojmenování Boxster vzniklo složením první slabiky slova "boxer" a druhé slabiky "roadster". jasně srozumitelný odkaz na technickou konstrukci motoru, která charakterizovala již od roku 1948 prvotní model 356 a od roku 1963 i legendární 911. No a pojem "roadster" není potřeba vysvětlovat.
Na tokijském autosalonu v říjnu roku 1991 Audi představovalo koncepční vůz Avus Quattro. To zaujalo designera Granta Larsona, tehdy zodpovědného za ztvárnění modelu Boxster. V tu dobu již probíhaly vývojové práce na na modelu Boxster, ale i modelu 996 (Porsche 911). Protože si u Porsche chtěli být svým směřováním jistí, rozhodli se také postavit show car a oťuknout si reakce veřejnosti. Co se týká designu, měl Larson od vedení zcela volné ruce. Návrhy vzhledu konceptů se tehdy ještě řešily jako klasické kresby a výkresy, bez použití počítačů. Byl opravdu velký tlak, aby roadster vypadal opravdu dobře. Ke spolupráci byl povolán Peter Müller, fantastický modelář, který na přípravě modelů pracoval pouze se samotnými kresbami. Původně bylo počítáno s představením konceptu v Ženevě na jaře 1993, ale v Porsche nechtěli zbytečně ztrácet čas, a tak se nakonec představil už v lednu v Detroitu. Ono se to ve finále i hodilo, protože koncepce roadsteru byla i reakcí na poptávku na americkém trhu, kde již úspěšně působily Mazda s Miatou a BMW s modelem Z1.
Konceptem sportovního vozu Boxster se Porsche snažilo navázat na dřívější ikony 550 Spyder a 718 RS 60 z padesátých let. Motor uprostřed, krátký zadní převis karoserie, konec kapoty na úrovni přední nápravy a uprostřed zadního nárazníku umístěná koncovka výfuku byly charakteristickými rysy předchůdců i právě představovaného koncepčního vozu. Nepřehlédnutelnými designovými prvky byly i výrazné otvory pro přívod a odvod vzduchu, stejně jako netypické světlomety nebo zadní lampy. Prvky interiéru byly lakovány do barvy karoserie.
Boxster si okamžitě získal přízeň veřejnosti i odborníků. Na to okamžitě reagovalo vedení společnosti a Grant Larson byly pověřen, aby okamžitě přerušili práce na stávající sériové podobě a přetvořili ji v duchu úspěšného konceptu.
Boxster 986. Fascinoval designem,
ale i technickými inovacemi
Když se Boxster v srpnu 1996 dostal do sériové výroby, bylo na první pohled patrné, jak pozoruhodně se podobal výše popsanému konceptu sportovního vozu se stejným názvem, který byl představen více než tři roky nazpátek. Jeho design se inspiroval modelem 550 Spyder a dřívější časy připomínalo také uspořádání šestiválcového motoru typu boxer o výkonu 159 kW (204 k) uprostřed. Po technické stránce byl Boxster vyvíjen a implementován společně s později uvedenou devětsejedenáctkou generace 996. Nový projekt Boxster tak odstartoval novou cestu za vyšší profitabilitou. Sdíleny totiž začaly být díly a technologické prvky. Například u modelu 911 našly využití identické díly jako kapota, jednotky světlometů, přední blatníky a dveře. Nový Boxster navíc obsahoval řadu technických inovací. Poprvé byl vybaven slitinovými čtyřpístkovými brzdovými třmeny v monoblokové konstrukci, odvozené z motoristického sportu. Motor typu boxer byl u Porsche poprvé u velkosériově vyráběného modelu chlazen vodou. Čtyři ventily na válec, dva vačkové hřídele, variabilní časování sání pomocí patentované technologie VarioCam, to vše podtrhovalo špičkové vlastnosti pohonné jednotky s vysokým výkonem. Šestiválcový motor boxer současně tvořil jádro zcela nové rodiny motorů a později byl použit i v modelech 911 a Cayman. Alternativně ke standardní pětistupňové manuální převodovce bylo možné objednat Boxster také s automatickou převodovkou Tiptronic S, která poprvé nabídla pět rychlostí.
V červnu 2002 prošel Boxster 986 komplexním vylepšením. Motory, představené již pro modelový rok 2000, se zdvihovým objemem 2,7 litru v základním Boxsteru a 3,2 litru v Boxsteru S, disponovaly větším výkonem díky vylepšenému ovládání vačkového hřídele VarioCam. Boxster poskytoval 168 kW (228 k) místo původních 162 kW (220 PS); Boxster S měl nyní výkon 191 kW (260 k) namísto dřívějších 185 kW (252 k), navíc se chlubil nižší spotřebou paliva. Kromě designových změn na karoserii byl u faceliftovaného modelu optimalizován podvozek a rozšířena standardní výbava. V posledním modelovém roku 2004, než byl první generace 986 nahrazena nástupcem 987, vznikl pod taktovkou inženýrů ze stuttgartského Zuffenhausenu speciální model 50 let 550 Spyder. Brány automobilky opustilo limitované množství výročního modelu 1 953 kusů. Svým charakterem se odkazoval na plnokrevné historické vozy Porsche.
Text: Tomáš Cafourek
Foto: Porsche a archiv