"quattro". Pojem, který slaví 40 let

07.03.2020

Pojem "quattro", jen tak mimochodem v italštině to znamená "čtyři", zná snad každý, kdo se jen trošičku zajímá o auta. Když se řekne quattro, všichni si hned domyslí Audi. A když Audi, tak se lidem vybaví quattro. I když v tomto obráceném pořadí to nemusí být vždycky pravda. Kde se vzal pojem quattro?


První sériová čtyřkolka

Někdy se setkáte s informací, že Audi je první automobilka, která použila pohon všech kol. Opravdu tomu ale tak není. První čtyřkolkou byl totiž Spyker HP 60 už v roce 1903. Audi se s modelem Quattro, někdy také nazývaném Ur-quattro, stalo prvním velkosériově vyráběným modelem s pohonem všech kol. Sportovní kupé bylo poprvé představeno na ženevském autosalonu 3. března 1980. Revoluční nebylo jenom díky pohonu čtyř kol, ale i díky použití motoru s turbodmychadlem. I když zde mu prvenství nepatřilo. To již dříve držel rival z Mnichova, BMW. Quattro vycházelo z karoserie Audi 8O, ale bylo postaveno na podvozku modelu 200. Mezi lety 1980 a 1991 vzniklo 11 452 exemplářů. Za jeho úspěchem a skvělou pověstí stojí úspěšné působení v rallye. Nejlepší marketér by to nevymyslel a nenaplánoval lépe. Příchod Quattra patřil k těm klíčovým momentům, díky nimž se Audi dostalo na výsluní a do prémiového segmentu mezi Mercedes a BMW.

Kde se vzala unikátní myšlenka

S myšlenkou použití pohonu všech kol přišel Jörg Beninger v roce 1977. Součástí vývojového týmu byl v tehdejší době i geniální technik Ferdinand Piëch, který je známý též z automobilky Porsche anebo později jako šéf koncernu Volkswagen. Použitý pohon obou náprav pocházel z terénního Volkswagenu Iltis, který sloužil v německém Bundeswehru. U Audi totiž byli v letech 1976/1977 pověřeni vývojem tohoto vojenského speciálu a byli nadšeni jeho excelentními jízdními vlastnostmi na ledu a sněhu. No a zde vznikla bláznivá idea zabudovat pohon offroadu do Audi 80. Quattro pak bylo poháněno řadovým pětiválcem s deseti ventily, rozvodem SOHC, o objemu 2,1 litru. Navíc přeplňovaným turbodmychadlem s mezichladičem. Motor disponovall výkonem 147 kW/200 koní a točivým momentem 285 Nm při 3 500 otáčkách za minuti. Z 0 na 100 km/hod. zrychlil za 7,1 vteřiny. Maximální rychlost činila přes 220 km/hod. Časem pak docházelo k jeho dalším úpravám.

Použitý pohon obou náprav pocházel z terénního Volkswagenu Iltis
Použitý pohon obou náprav pocházel z terénního Volkswagenu Iltis

Sportovní úspěchy

Audi Quattro bylo hned od počátku nasazeno v rally. Ještě před prvním závodem bylo otestováno na Algarve rally pod taktovkou Hannu Mikkoly jako předjezdce startovního pole, Již tehdy odkrylo svůj potenciál a do cíle dorazilo o půl hodiny dříve než vedoucí jezdec. Hned v první soutěži, Jänner rally, v roce 1981 vyhrálo. Technologie quattro dosáhla historicky v motorsportu mnoho četných úspěchů. Vedle neuvěřitelných 13 výher v legendárním závodě 24 hodin Le Mans bilance zahrnuje čtyři tituly mistrů světa v rallye, šest vítězství ve slavném závodu na horu Pikes Peak (USA), jeden titul v sérii závodů US-TransAm, dva tituly DTM, jedenáct celkových výher v německém mistrovství cestovních vozů Super Touring a jeden titul ve Světovém poháru cestovních vozů. K nejnovějším vítězstvím technologie quattro patří jezdecký i týmový titul v Mistrovství světa v rallycrossu 2018.

Pohon všech kol uvedla Audi, jako jedna z prvních značek, i do běžného automobilového života a nabízí ho v průřezu téměř všech modelových řad. Pojem "quattro" je registrovanou obchodní značkou německé automobilky z Ingolstadtu.